Nejčastější technické dotazy

Mám nabíječku IPC-1 nebo IPC-1L a potřebuji náhradní napájecí zdroj, lze zakoupit?

K těmto nabíječkám je dodáván poměrně atypický napájecí zdroj, pracující s nízkým napětím a vysokým proudem. Náhradní zdroj bohužel nejsme schopni zajistit.

 

Kalibrace - Je možno si zakoupený měřící přístroj nechat kalibrovat u Vaší společnosti?

Některé výrobky se nabízejí ve dvou variantách, např. multimetr s kalibrací a bez kalibrace. Výrobek s kalibrací je zpravidla za vyšší cenu. Kalibraci ostatních přístrojů musí provést certifikovaná autorita, naše společnost toto bohužel zatím nedokáže (ani za poplatek) pro Vás zařídit

 

Jsou ve Vašem sortimentu k dispozici velikostní adaptéry na baterie nebo akumulátory?(např. z "tužkové" baterie AA na velikost D "velký buřt")

Tyto adaptéry aktuálně v nabídce bohužel nejsou. Jsou však součástí příslušenství nabíječky IPC-1 (Obj.č. 200180)

 

Mám od Vás RC model, potřebuji náhradní díly. Na Vašich stránkách je nemohu nalézt. Jak je získat?

Náhradní díly k RC modelům máme převážně v nabídce pouze pro modely naší privátní značky REELY. Najděte si na eshopu Váš konkrétní model, a klikněte na sekci "ke stažení" - zde se popř. neměcky "ersatzteilliste" v těchto dokumentech je seznam veškerých náhradních dílů k uvedenému modelu, často i s rozkresem. U uvedeného dílu lze pak dohledat objednací číslo, či "Best. Nr." pod kterým jej můžete poptat na našem zákaznickém oddělení. V případě nenalezení příslušné položky na eshopu, se obraťte naopak na naše technické oddělení, kde Vám pomůžeme příslušný náhradní díl dohledat, popř. nacenit. Velká část dostupných dílů na eshopu není zalistována, jde o velké množství položek, které neustále zakládáme.

 

Mám malý autokompresor do auta na 12 V - lze dokoupit napájecí adaptér do zásuvky?

Tyto kompresory mají velké rozběhové proudy, a takto výkonný zdroj na 12V v nabídce nemáme, popř. jeho cena je příliš vysoká. Doporučujeme zakoupit samostatný kompresor pro použití do sítě, nebo konstrukce vlastního zdroje. Případně doporučujeme zakoupit kompresor s duálním napájením 12/230V.

 

Zakoupil jsem si RC model REELY, ale v CZ návodu k modelu je vyobrazena jiná vysílačka nežli je v zásilce fyzicky. Co s tím?

V rámci invence značky, je u některých RC modelů REELY použita nová generace ovladačů nežli jsou zmíněny v návodu. Pokud toto je Váš případ, kontaktujte nás e-mailem na technik@conrad.cz s uvedením typu konkrétní vysílačky. Zašleme Vám adekvátní CZ návod.

 

Máte pozáruční servis? Co s výrobkem který nefunguje, a již uběhla záruční lhůta?

Po uplynutí zákonné lhůty, vzhledem k množství prodávaných a neustále se měnících položek, možnost pozáručního servisu standardně nenabízíme. Takováto situace se řeší vždy individuálně s každým zákazníkem v závislosti na druhu zboží. S konkrétním dotazem na Váš výrobek se můžete obracet emailem reklamace@conrad.cz.

 

Máte v nabídce produkt, jenž se mi líbí, a uvažuji o jeho koupi. Můj operační systém však není uveden v seznamu podporovaných programů.

Pokud je Váš operační systém novější než je seznam uvedených u produktu, je možné že je kompatibilní. Může se stát, že výrobce uvolnil příslušný ovladač, jen nikdo nedoplnil do popisu kompatibilitu pro tento systém. Vzhledem k objemu sortimentu, není bohužel v našich silách toto neustále okamžitě aktualizovat. V takovém případě se můžete dotázat emailem na technik@conrad.cz, případně v sekci diskuse u výrobku, kde nám prosím uveďte Váš operační systém (a jeho bitovou verzi) Pokud je systém starší než uvedený v seznamu, výrobek jej zpravidla nepodporuje.

 

Prodáváte zajímavé digitální tužky. Podporuje z nich některá OS Android?

Žádná z námi nabízených tužek, systém Android bohužel zatím nepodporuje.

 

Zakoupil jsem si u vás meteostanici/teploměr/vlhkoměr nebo obdobný výrobek komunikující bezdrátově, a nedaří se mi jednotlivé komponenty spárovat. (nevidí se)

Tato situace může nastat, a má obvykle jednoduché řešení. senzor a meteostanici nedávejte vedle sebe, čidlo by mělo být vždy alespoň 1m daleko od hlavní jednotky. Poté vložte baterie nejprve do senzoru, a teprve poté do meteostanice. Párování dále provádějte v souladu s návodem k použití.

 

Uvažuji o zakoupení bezdrátové couvací kamery. Jakým způsobem ji zapojím?

Kameru vždy zapojujte v souladu s návodem k použití. Pokud chcete, aby byla kamera aktivní pouze při couvání, plusový vodič připojte na patici světla zpátečky. V případě že si přejete, aby byla kamera aktivní stále, připojte vodič např. na + pól osvětlení registrační značky.

 

Kde získám prohlášení o shodě, případně jiný certifikát k nabízenému výrobku?

Prohlášení o shodě se zpravidla nachází u výrobku v sekci "ke stažení", typ dokumentu "certifikát" nebo "declaration of conformity" Pokud se zde žádný certifikát nenabízí, nemáme jej k dispozici, a je možnost dotázat se na jeho dodání u výrobce.

 

Mám určitou meteostanici již delší dobu, nyní mi přestal fungovat senzor, meteostanice neukazuje venkovní teplotu/vlhkost - na Vašich stránkách jsem náhradní čidlo nenašel, co s tím?

S náhradními čidly je obecně problém, který je ještě umocněn tím, že venkovní čidlo obvykle vykazuje defekt jako první, vzhledem tomu že je trvale vystaveno nízkým teplotám a okolní vlhkosti. Pokud čidlo nefunguje správně ani po výměně baterií, je třeba jej nahradit. Služba opravy zde neexistuje. Jsou meteostanice kde jsou čidla běžné dostupná, nedostupná nikdy, a již nedostupná. Možnost dodání náhradního čidla je nutno vždy konzultovat individuálně. Velmi pomůže pokud uvedete obj.č. meteostanice (i když se např. již neprodává)

 

Lze u Vás zakoupit palivo pro spalovací motory RC modelů?

Palivo pro pohon motorů RC modelů je vysoce hořlavý a výbušný materiál, a je tudíž vyloučeno ze zásilkové přepravy. Zakoupit je můžete ve specializovaných modelářských prodejnách.

 

Mám již delší dobu mlhovač, a nyní mi přestal fungovat. Již je po záruce, dá se s tím něco dělat?

Konkrétně u výrobníků mlhy zpravidla obvykle nefunkčnost spočívá v defektu podávacího čerpadla. Náhradní díl bohužel nedokážeme zajistit. Pokud byl výrobek zakoupen u nás, konzultujte možnosti s naším reklamačním oddělením.

 

Co znamená zkratka "DCF" u hodin, hodinových strojků, meteostanic?

DCF77 je rádiová stanice vysílající dlouhovlnný tzv. frankfurtský časový signál, podle kterého se synchronizují některé rádiové hodiny, hodinky, budík, vysílače a jiné zařízení, které potřebují přesný kmitočet či čas. Časový údaj vychází z měření cesiových atomových hodin z Fyzikálně-technického institutu v Braunschweigu. Příjem tohoto signálu zajistí, že hodiny si samy nastaví čas, datum a jdou stále přesně, včetně nastavení na letní čas.

 

Líbí se mi Vaše nabídka skenerů diapozitivnů a negativů. Umí některý z nich skenovat také 60 mm filmy?

Skenování 60 mm filmů umožnují z naší nabídky pouze velmi drahé profi skenery, tedy kromě jedné výjimky. Tato výjimka má objednací číslo 1407472

 

Zakoupil jsem si pH metr, opakovaně mi však přestává fungovat, elektroda vydrží vždy jen několik měsíců, je to normální?

Elektroda pH metrů je spotřební materiál, jejíž životnost je dramaticky ovlivněna péčí o ni. Délka životnosti elektrody činí za normálních podmínek nejméně 8-10 měsíců, v případě kvalitní údržby se dá životnost prodloužit až na 2 roky. Klasická skleněná elektroda se skládá ze skleněné membrány, diafragmy-což je pórovitá membrána, a elektrolytu-roztok uvnitř elektrody. Pokud si chceme prodloužit životnost naší elektrody, je dobré dodržovat několik pravidel: Ochrannou čepičku skleněné membrány odstraníme a elektrodu vždy před každým měřením důkladně opláchneme destilovanou vodou. Tělo elektrody usušíme jemným hadříkem nebo filtračním papírem. Je velmi důležité, aby skleněná membrána byla neustále vlhká. Není-li elektroda používána, musí být umístěna v plastikové nádobce či víčku, které obsahuje KCL roztok. Dbáme, aby v krycí čepičce vždy byl dostatek uchovávacího roztoku KCL. Při krátkodobým uložení elektrody (např. mezi jednotlivým měřením) použijeme nádobu naplněnou vodou. Skleněné membrány se vůbec nedotýkáme rukou. Povrchová poškození a otírání prsty vede ke snižování přesnosti měření. Elektrodu skladujeme v suchu, a v teplotním rozmezí 10°C až 30°C. Při poklesu okolní teploty pod bod mrazu, může dojít k poškození elektrody. Elektroda musí být ponořena v měřeném roztoku jen po nezbytně nutnou dobu.

 

Plánuji si u Vás zakoupit výrobek určený k montáži. Nabízíte také montáže výrobků?

Montážemi námi prodávaných výrobků se nezabýváme. Prosím konzultujte možnosti s montážní firmou v místě vašeho bydliště.

 

Zakoupil jsem si u vás výrobek určený k zapojení do zásuvky, ale nejde mi zastrčit, chybí díra pro zemnící kolík, proč?

Sortiment námi dodávaných síťových zásuvek a zástrček, a výrobků jenž se připojují do běžné zásuvky, je přebírán z naší mateřské společnost Conrad Electronic SE, z Německa. Tyto výrobky jsou obvykle v normě SCHUKO - Typ F, CEE 7/4) tedy bez středového zemnícího kolíku, jehož absence je nahrazena vertikálními pružinkami. V České republice se používá Typ E, CEE 7/6) se středovým zemnícím kolíkem. Pokud si takovýto výrobek zakoupíte, může nastat problém se zasunutím produktu do běžných CZ zásuvek, kdy zástrčka výrobku díky absenci otvoru pro středový zemnící kolík, nelze zasunout. Řešitelné je to redukcí (obj.č. 613385) která může být nenákladným řešením. Naopak se zásuvkou v přístroji obvykle problém není, neboť drtivá většina přístrojů je vybavena kabelem se zástrčkou CEE 7/7, který je s oběma normami kompatibilní. Pokud výrobek vyžaduje redukci, je tato redukce uvedena u výrobku v sekci "související produkty" nebo "nutné zakoupit k výrobku"

 

Problematika kompatibilita termostatických hlavic s termostatickými ventily, a redukční adaptéry. Jak zjistím, zda mi zakoupená termostatická hlavice bude pasovat na můj ventil, popř. zda potřebuji některý z adaptérů v nabídce?

Zde najdete dokument se seznamem kompatibilních ventilů a adaptérů: https://www.conrad.cz/data/hlavice/kompatibilita_hlavic.pdf

 

Neobdržel jsem CZ návod - kde jej získám?

Návod by měl být součástí dodávky u výrobku, obvykle ve svazku listů formátu A4 s fakturou a dodacím listem v zásilce.
Pokud tomu tak není, vyhledejte prosím na eshopu uvedený výrobek, a podívejte se do sekce "ke stažení" - CZ návod ve formátu pdf má ikonu české vlaječky. Vzhledem k obsáhlosti sortimentu, a neustálým zakládáním novinek pro Vás, naše zákazníky, může přes veškerou snahu, občas nastat situace, kdy si převezmete výrobek, kdy jeho CZ překlad nebyl ještě dokončen, tedy není v zásilce, a ani ke stažení. V takovém případě nás prosím kontaktujte. Plně si uvědomujeme naši zákonnou povinnost, a zajistíme co nejrychlejší dodání předmětného návodu na Vaši fyzickou, či emailovou adresu dle dohody.

 

Programovatelné termostatické hlavice - jaké jsou jejich hlavní výhody oproti konvenčním termostatickým hlavicím?

Digitální termostatická hlavice je dobrý pomocník. Po otevření okna v zimě nezačne topit naplno, ale s náhlým a rychlým poklesem teploty topení vypne, takže můžete pohodlně větrat. Dá se uzamknout dětskou pojistkou. Můžete ji nastavit na obvykle šest změn teploty na den, Každý den jde zvolit jiný program. Teplotu lze volit mezi +3 °C a +40 °C. Na displeji poznáte, nakolik procent je ventil topení otevřen a zda nedochází baterie.

 

DAB rádia - digitální rozhlas, jak to funguje?

DAB (Digital Audio Broadcasting) je pozemní digitální rozhlasové vysílání, které v blízké budoucnosti nahradí stávající VKV-FM vysílání. Principem DAB je vysílání digitálního datového paketu (multiplexu), který obsahuje obvykle okolo 20 rozhlasových programů. Jednotlivé programy jsou digitalizovány, datově komprimovány (formátem MPEG2 nebo 4) a sdruženy do jednoho digitálního datového toku. Výhodou tohoto způsobu vysílání je právě sdružení více programů do jednoho balíku, což vede k optimálnějšímu využití vysílacích kmitočtů a větší nabídce služeb. Další výhodou je možnost přenosu různých doplňkových dat - textů, obrázků, map apod. Díky U nás je notifikován L-band. Využití III. pásma u nás je povoleno na individuální oprávnění zatím v Praze, ve středních Čechách - vysílač PŘÍBRAM, v Ústeckém kraji - vysílač Milešovka, Plzni městě, v Jihočeském kraji a ve východních Čechách z vysílače TRUTNOV - Černá hora. Při nákupu je tedy dobré vybrat přístroj, jenž příjem L-Bandu podporuje.

 

Ve vaší nabídce byl dlouhodobě povedený měřič spotřeby elektrické energie, Energy Logger 4000 (obj.č. 125449) s možností záznamu hodnot na SD kartu. Nyní jej nemohu najít, lze jej ještě dodat?

U tohoto výrobku bylo zjištěno, že trpí vadou firmwaru. Pokud logování hodnot přesáhne 100 dní, SW hlásí chybu #122 - index mimo rozsah, index musí být nezáporný nebo menší než kolekce. To je důvod, proč jsme tento výrobek již před delší dobou vyřadili ze sortimentu, do doby než se vše vyřeší. Komunikace s dodavatelem ohledně této chyby probíhá již několik měsíců a zatím zde není kladný výsledek - Záplata zatím neexistuje. Pokud o výrobek máte přesto zájem, kontaktujte naše zákaznické oddělení. Pokud záznam trvá méně než 100 dnů, vše je v pořádku.

 

Požívám Vámi dodaný výrobek již delší dobu, a nyní jsem přešel na Windows 10. Výrobek nyní nefunguje, lze to nějak řešit?

Toto je třeba řešit vždy individuálně. Pokuste se vyhledat stránky výrobce, a zjistit zda v příslušené sekci (obvykle "Download" nebo "Support") je k dispozici pro uvedený výrobek příslušný ovladač pro Windows 10. Jde o obecný problém, výrobci zatím na tento operační systém reagují vlažně. Lze předpokládat, že se s postupujícím rozšířením tohoto OS, bude dostupnost ovladačů vzrůstat.

 

Mohu k vám přinést použité baterie či již nefunkční elektronický výrobek nebo spotřebič?

S akumulátory či bateriemi určenými k likvidaci je nutno zacházet jako se zvláštním a nebezpečným odpadem, který je škodlivý a má nebezpečné vlastnosti pro člověka a životní prostředí. Proto se nesmí v žádném případě ukládat do komunálního odpadu! Použité akumulátory nebo baterie, či stará elektrozařízení prokazatelně zakoupená u nás, můžete zanechat v sídle naší společnosti - zajistíme jejich ekologickou likvidaci dle zákona o odpadech č. 185/2001 Sb., Vyhlášky MŽP 381/2001. Společnost je zapojena do kolektivního systému nakládání s elektroodpadem.

 

Chtěl bych si vyměnit v panelovém bytě vnitřní jednotku dveřního telefonu za moderní, bezsluchátkovou. So můžete nabídnout?

Všechny námi prodávané vnitřní jednotky jsou autonomní - funguje pouze v rámci jednotlivých komponent od stejného výrobce. Jednotku, kterou by šla jednoduše nahradit stará domovní jednotka v sortimentu bohužel nemáme.

 

Zakoupil jsem si u Vás termostatické hlavice. Můj ventil má předepsaný rozměr 30 mm, stoupání je 1,5 mm. Přesto hlavice nejde nasadit, lze to řešit?

Patrně se jedná o ventil Danfoss řady RTD - pro tento ventil bohužel nemáme v sortimentu příslušnou redukci. Redukce se nicméně dá pořídit jinde.

 

Teplotní/Vlhkostní dataloggery Voltcraft řady DL nejsou dostupné, proč?

U uvedených dataloggerů evidujeme problém s komunikací s počítačem prostřednictvím USB portu. Problém se vyskytuje pouze u CZ mutací operačního systému Windows. Problém řešíme s dodavatelem, do doby než se se situace vyřeší, pozastavili jsme prodej těchto položek.

 

Kdo je skutečným výrobcem Vašich privátních značek Conrad, Reely, Toolcraft, Voltcraft atd. a jaká je země původu?

To je různé, vývoj probíhá v technologickém centru firmy Conrad, fyzicky jsou výrobky zpravidla vyráběny v Asii, název přesného výrobce podléhá obchodnímu tajemství.

 

Zakoupil jsem si automatickou nabíječku olověných akumulátorů, fungovala bezvadně, nyní mi po připojení nabíječky na akumulátor nezačne nabíjecí proces a nabíječka nenabíjí, dá se to nějak řešit? Je to na reklamaci?

Automatické nabíječky provedou obvykle před zahájením nabíjení detekci napětí na akumulátoru, a pokud je tato mimo jejich nadefinovaný rozsah, nabíjecí proces se nespustí. Proto zkuste změřit napětí akumulátoru, zda je v běžných tolerancích. U běžného automobilového akumulátoru je napětí naprázdno 12,6 - 12,8 V ve stavu nabito, a 11,8 - 12,0 V ve stavu vybito. Pokud napětí bude pod těmito hodnotami, nabíječka nemusí takový akumulátor začít nabíjet. V takovém případě zkuste zvýšit napětí akumulátoru použitím vhodného zdroje, nebo pomocí jiného akumulátoru. Pokud je napětí akumulátoru v normě, a nabíječka jej přesto odmítá nabíjet, reklamujte ji prosím.

 

Barva světla u LED osvětlení - jakou si mám vybrat?

Teplá bílá disponuje barevným spektrem nejblíže ke klasické žárovce a má příjemně hřejivý žlutavý nádech. Je vhodná do dětských pokojů, ložnic, obývacích pokojů a všude tam, kde se chcete cítit příjemně. Denní bílá má bílé, ostré světlo. Je vhodná na osvětlení pracoven nebo do lamp pro čtení. V obou případech je ji možné nahradit teplou bílou s trochu vyšší svítivostí. Studená bílá má namodralé, chladné světlo. Tento druh světla se hodí snad jen na osvětlování skladů nebo venkovních prostor, protože LED žárovky s tímto barevným spektrem mají největší svítivost.

 

V návodu u výrobku XY, je zmíněn napájecí adaptér. Součástí dodávky však není, jak je to možné?

Návod k použití má za úkol popsat všechny technické možnosti a funkcionality výrobku, a seznámit uživatele s jeho právným používáním. Proto je mnohdy uvedeno příslušenství, které součástí dodávky není, a je třeba jej zakoupit dodatečně. V tomto případě je vždy rozhodující popis položek v poli "rozsah dodávky".

 

Dokáže si sám akumulátor snížit nabíjecí proud ze zdroje, pokud bude nabit na plnou kapacitu?

Nikoli, od toho jsou inteligentní nabíjecí zdroje, které většinou nejdříve nabíjejí konstatním proudem až do hodnoty 14,4V a po dosažení tohoto napětí se automaticky přepnou na udržovací napětí 13,8V.

 

Jaká je životnost Vámi prodávaných olověných akumulátorů?

Na životnost akumulátorůmá vliv mnoho faktorů. V praxi je mnoho případů, kdy je akumulátor funkční i po 7 letech provozu . Faktory zkracující životnost akumulátorů: Pokud je akumulátor vybit z více než 70-ti % je třeba jej ihned dobít. Ponechání v nenabitém stavu několik dní ji díky následnému chemickému procesu může poškodit - snížení kapacity, životnosti či celkové zničení vznikem sulfátu na deskách. Při vybíjeni do 30 % kapacity je počet cyklů cca 700 - 1000, při vybíjeni do 70 % kapacity pouze 300 cyklů. Skladování bez dobíjení - díky samovybíjecímu proudu je plně nabitou baterii možno skladovat bez dobíjeni max 3 měsíce. Poté je třeba baterii dobít. Tato doba se zkracuje časem a okolní teplotou. Přetěžování baterie vyšším než přípustným maximálním odběrem - max. odběr je 4-násobek kapacity baterie. Kombinace těchto faktorů působí na akumulátor více negativně.

 

Zakoupil jsem si výrobek -digitalizace audia a videa basetech BR116 (obj.č. 1168633) v návodu je zmíněno, že na obálce přiloženého CD je registrační číslo pro instalaci SW. Žádné číslo se na něm však nenachází?

Štítek se sériovým číslem pro registraci SW - Digitalizace audia a videa basetech BR116 (obj.č. 1168633) již není na obálce CD nalepen. Při instalaci přiloženého softwaru by již nemělo žádné sériové číslo být vyžadováno. Pokud vyžadováno je, pak Váš uživatelský profil patrně pozbývá administrátorská práva. Instalátor totiž zapisuje do registru, a tato práva vyžaduje. Instalaci tedy prosím spusťte pouze po přihlášení jako administrátor operačního systému. V takovém případě by sériové číslo nemělo být vyžadováno (instalátor jej obsahuje)

 

Mám autorádio s DAB příjmem, potřebuji kombinovanou anténu, díky které je možné přijímat DAB, ale i AM a FM rozsah. Máte něco takového, existuje takováto kombinace?

V našem sortimentu se kombinovaná anténa bohužel nenachází, nicméně existuje – např. typ Blaupunkt SHARK LINE A-RD T 01-M. Je předpoklad, že se budou objevovat další typy a budeme je do budoucna mít také k dispozici.

 

Váhám mezi nabíječkou IPC-1 a Charge Manager 420, kterou by jste doporučili?

Nabíječka IPC-1 je menší, prověřená, a má bohaté příslušenství, jako jsou adaptéry na akumulátory z AA na typ C nebo D, nebo pěkná brašna, a napájecí adaptér do vozidla. Má však poněkud kostrbaté ovládání, a atypický napájecí zdroj, který v případě závady nemá náhradu. Dále jí chybí podsvícení displeje. Charge Manager 420 je konstrukčně novější, má logičtější ovládání, lehce větší rozměry, a podsvícený displej. Výhodou může být také přítomný USB slot pro napájení rozličných zařízení. U této nabíječky je potřeba napájecí kabel do vozidla zakoupit zvlášť.

 

V nabídce máte velký sortiment ultrazvukových odpuzovačů, potřebuji chránit více místností, projde signál zdí?

Ne, ultrazvukový signál se od zdi odráží a vrací se s o něco menší intenzitou zpět do prostoru. Pro ochranu několika nezávislých místností je nutné použít více přístrojů.

 

Co znamená jednotka výkonu Wp (Watt peak) u solárních panelů?

Špičkový elektrický výkon panelů je udáván v jednotkách Watt peak (Wp) nebo kiloWatt peak (kWp). Jde o špičkový (peak) výkon vyrobený solárním panelem při tzv. standardním testu. Standardní test (STC) se provádí zdrojem světla při energii ozáření 1000 W/m2 a teplotě 25°C. Panel dává špičkový elektrický výkon uvedený na štítku při osvitu, který odpovídá přímému ozáření při jasném dni bez mraků. Jde tedy přibližně o výkon dodávaný panelem nebo systémem za běžného bezoblačného letního dne.

 

Mám gramofon XY a potřebuji přenosku či jehlu, jakou si mám vybrat?

Toto je třeba řešit vždy individuálně. Neexistuje ucelená databáze kompatibilních gramofonů a přenosek či jehel. Kontaktujte nás emailem, a uveďte typ Vašeho gramofonu, (výrobce a přesné typové označení) a vyfotografujte stávající přenosku shora a ze strany.

 

Zakoupil jsem si v prodejně Conrad v Německu či Rakousku zboží, a nyní mi přestalo fungovat. Lze jej reklamovat u nás?

Conrad Electronic Česká republika s.r.o je samostatnou účetní a provozní jednotkou. V tomto směru Vám bohužel nejsme schopni vyjít vstříc - zboží je třeba reklamovat v místě zakoupení.

 

Sháním náhradní dálkový ovladač k zařízení XY, avšak v dokumentaci k ovladači, není moje zařízení uvedeno v seznamu kompatibilních výrobců/modelů, bude mi ovladač se zařízením komunikovat?

U každého univerzálního dálkového ovládání je uveden seznam výrobců a typů zařízení, u kterých výrobce dálkového ovládání otestoval, nebo ověřil kompatibilitu. Toto se týká převážně zavedených značek. Výrobců je obrovské množství, přičemž kódy dálkových ovladačů nejsou nijak centrálně evidovány nebo číslovány a proto Vám na takovou otázku nejsme schopni jednoznačně odpovědět. Jedinou možností je univerzální ovladač zakoupit, vyzkoušet jej v rámci 14 denní lhůty pro případné vrácení výrobku. Je také nutno počítat s tím, že ne všechny funkce, které byly dostupné na originálním ovladači, budou dostupné i na jeho univerzální náhradě.

 

Mohu provozovat AV receiver s reproduktory s odlišnou impedancí? Např: Mám zesilovač s impedancí 8 - 16 ohmů. Chci si zakoupit reproboxy s impedancí 4 ohmy. Bude mi toto vzájemné zapojení dělat problémy?

Opačná kombinace je nevhodná, protože zesilovač je při tomto provozu blíže ke zkratu, reprosoustava mu klade menší odpor, než na kolik je konstrukčně navržen. Je také nutno počítat s tím, že uváděna je pouze nominální hodnota impedance, nikoli minimální. Impedance bývá silně závislá na průběhu kmitočtové charakteristiky signálu, který právě reproduktorová soustava zpracovává. Při běžném umírněném provozu to však nemusí vadit a oba propojené komponenty takto mohou, spolu hrát mnoho let, pokud je nebudete nadměrně zatěžovat - nepřehánět hlasitost reprodukce. Pokud si tedy kupujete nové reprosoustavy, s výhledem jejich delšího plnohodnotného využívání, pak je lépe přizpůsobit impedanci parametrům zesilovače. Jen tak můžete beze strachu a naplno využít jejich zvuku a síly. Opačný poměr impedancí, tedy zesilovač 4 ohmy a reprosoustavy 8, je vhodnější. Ideální impedance reprosoustav by měla mít totožnou hodnotu s impedancí zesilovače.

 

Prodáváte zajímavé solární nabíječky akumulátorů do vozidla. Jsou vhodné, pokud často zastavuji a startuji, nebo pokud má můj vůz v klidovém režimu vysoký proudový odběr?

Tyto solární nabíječky, mají vzhledem k potřebě kompaktního rozměru, relativně malý výkon. Navíc, v našich klimatických podmínkách, zejména v zimním období, velmi klesá účinnost těchto panelů. Tyto výrobky jsou maximálně vhodné jako kompenzace samovybíjení akumulátoru, nebo pokrytí vlastní klidové spotřeby vozidla při delším stání. Časté startování, a s tím související potíže se zbytkovou kapacitou, nelze řešit kompaktním solárním zařízením, doporučujeme spíše instalovat akumulátor s větší kapacitou, a dle potřeby dobíjet akumulátor, po odstavení vozidla, běžnou nabíječkou ze sítě.

 

Proč již není dostupná většina komponent bezdrátového systému FS20?

Tyto systémy jsou již na ústupu, a jednotlivé komponenty se již jen doprodávají. Aktuálně jsou dostupné novější systémy, jako je např. RSL2W nebo Home Easy. Kompatibilní se prvky systému FS20 však nejsou.